הכנס הבין-לאומי השנתי העשירי

האווירה האסטרטגית לשנת 2017

שנת 2017 היא שנה סמלית.

במהלך השנה נציין 100 שנים להצהרת בלפור וההכרה בזכות העם היהודי להגדרה עצמית ולבית לאומי בארץ ישראל, 80 שנה לוועידת פיל שקבעה את רעיון שתי המדינות – יהודית וערבית בארץ ישראל, 70 שנה להחלטת החלוקה של עצרת האומות המאוחדות, 50 שנה למלחמת ששת הימים, לשליטה ביהודה ושומרון ולאיחוד ירושלים, 40 שנה לביקור ההיסטורי של סאדאת בירושלים ו-10 שנים למכון למחקרי ביטחון לאומי בתצורתו המחודשת ובייעודו לשרטט את אתגרי העתיד של מדינת ישראל.

הכנס הבינלאומי העשירי של המכון עומד בסימן כניסת הנשיא החדש דונלד טראמפ לבית הלבן, על המשמעויות הכרוכות בכך לרוח המנהיגות העולמית חדשה שתנשב על פני הגלובוס וליחסי ישראל-ארצות הברית. נדון בכנס בהרחבה בעתיד היחסים האסטרטגיים בין ארצות הברית לישראל ונארח על הבמה אורחים רבים מארה"ב שיתייחסו לסוגיה מזוויות שונות.

נתייחס לשינויים הגלובאליים המשפיעים על ציבורים במדינות רבות, ומשתקפים בהיעלמות הסולידריות החברתית והערבות ההדדית בחברות השונות. נדון במגמת החיפוש אחר אמיתות מוחלטות, שליטים חזקים ומסגרות חברתיות חדשות ועל האופן בו הם מאפשרים השתלטות מחודשת של זרמים קיצוניים - כמו הסלפיה-ג'האדיה - וננסה לשרטט את כווני ההתפתחות של מגמות אלו והשלכותיהן. נקדיש תשומת לב גם למהפכת המידע והרשתות החברתיות המשפיעות על ערעור הסדר השלטוני הקיים במדינות רבות ונביא בין היתר קולות מן העולם הערבי בנוגע למצב בתוך המדינות הערביות וכן בנוגע ליחס לישראל.

נקדיש מספר מושבים לאתגרים המגוונים השוצפים את הסביבה האסטרטגית של ישראל, הפנימית והחיצונית, המחייבים לדעתנו הסתכלות מחודשת על יעדי הביטחון הלאומי. לאור ירידה באיום הצבאי החיצוני על מדינת ישראל והתגברות המחלוקות והפערים הפנימיים, נצביע בכנס על הצורך בשינוי סדרי עדיפויות לטובת טיפול בבעיות מבית הקשורות בחברה הישראלית, ובראשן היכולת לצמצם את אי-השוויון ולקדם לכידות חברתית ושיתופי פעולה בין הציבורים היהודי והערבי.

בממד החיצוני, אל מול השינויים וההתפתחויות האזוריות, הטרור והעלייה באלימות, נתייחס לצורך לאמץ תפיסה מתאימה למערכה מתמשכת, רב-ממדית ורב-תחומית, שכוללת מאמצים צבאיים לצד מאמצים אחרים המביאים לידי ביטוי גם את עצמתה ה"רכה" של ישראל. כמו כן, נתמיד בחיפוש כיווני פתרון לבעיה הפלסטינית.

בשיח המגוון ייקחו חלק דוברים מהארץ ומחו"ל: מקבלי החלטות, חוקרים, אנשי צבא וממשל (בהווה ולשעבר), עיתונאים ואנשי רוח. הציבור הרחב מוזמן להצטרף (מספר המקומות מוגבל) או לצפות בכנס בשידור חי.

 

הכנס יערך במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, בתאריכים 23-24 בינואר, 2017.

 

 

הכרטיסים לכנס העשור אזלו!

לצפייה ישירה בכנס

או עקבו אחרינו 

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon